יום ראשון, 4 בנובמבר 2012

הורים לומדים ללמד ילדים מתמטיקה של בית ספר יסודי


הורים לומדים ללמד ילדים מתמטיקה של בית ספר יסודי


הסדנה הבאה תתחיל בספטמבר 2013

הורים יקרים,


האם אתם מרגישים שאינכם באמת מבינים מה הילדים לומדים במתמטיקה בבית הספר היסודי? אולי אתם מנסים לעזור לילדים ומגלים שאינכם מבינים את ספרי הלימוד או את הגישה שמלמדים בכתה? קורה לכם שאתם מנסים להסביר לילדים בבית איך לפתור בעיה בגישה שאתם מכירים ומוצאים שהילדים מתנגדים, אולי אפילו חרדים וכל הזמן אומרים לכם "זאת לא הדרך שהיתה בכיתה!!"? 

מבולבלים? מתוסכלים? אולי אפילו סוחבים עמנו מאז ימי בית-הספר חשש או חרדה ממתמטיקה? מרגישים שאין לכם שליטה ויכולת לעזור? ניסיתם לעזור לילדיכם בשיעורי הבית ולא הצלחתם? אינכם לבד!

אם ילדיכם זקוקים לעזרה וקשה לכם להתמודד עם שאלותיהם, אם אתם רוצים להוכיח לעצמכם שאתם מסוגלים, הסדנה הזאת מיועדת לכם. בואו להשלים את פערי הידע כדי שתוכלו לעזור לילדיכם במתמטיקה. האתגר והתגמול כפולים: התגברות על מחסומים או על פחדים מן העבר ושיפור התקשורת עם הילד ותדמיתכם בעיניו.

אנחנו נתכנס מידי שבוע לכ-90 דקות כדי ללמוד מתמטיקה של בית ספר יסודי ובעיקר להבין איך ללמד ואיך להסביר לילדים מתמטיקה של בית ספר יסודי. יש הבדל גדול בין לדעת או להבין מתמטיקה של בית ספר יסודי לבין היכולת ללמד באופן ברור ומובן ילדים את המושגים, את הרעיונות ואת הדרכים לפתרון בעיות. 


כמה פעמים בשנה מתחיל מחזור חדש של הסדנה. הירשמו ואודיעכם על התאריך הקרוב.


בין הנושאים שנעסוק בהם:
 • הגישות השונות להוראת המתמטיקה בעולם ובישראל: מה עובד ומה אינו עובד ומדוע
 • תוכניות הלימודים במתמטיקה: מה זה? איך עוקבים? מה צריך ומה קורה בפועל
 • מבנה המספר העשרוני
 • משמעויות פעולות החשבון
 • שברים, אחוזים, יחסים
 • בעיות מילוליות בכל הרמות
 • גיאומטריה
כמובן, הסדנה תהיה המקום להעלות מקרים אמיתיים שלכם שבהם תתארו קשיים וניסיונות וביחד נבין מה הבעיות, כיצד להתמודד איתן ונתרגל.

בכל אלה ועוד נעסוק תוך כדי לימוד ושימוש בעקרונות הוראה חשובים:
 • שימש בניסוחים מדוייקים, בשפה מדוייקת, הגדרת והדגמת מושגים. בקיצור: אוריינות
 • סדר ההוראה, שלב אחרי שלב, דירוג, ספיראליות
 • דגש על משמעויות הפעולות
 • דיון בדקויות של משמעויות
 • התנסות מוחשית: מהמוחשי, דרך הציורי ועד למופשט
 • המללה
 • הוראה "תיווכית" שבה העקרונות מגיעים מהילד
 • שיטתיות
 • פשטות
 • מיקוד
 • הימנעות מקיבוע: לימוד כל מושג  בעזרת הדגמות שונות  ומודלים רבים

כמה דוגמאות לבעיות שנעסוק בהן, נלמד בעצמנו וגם נלמד ללמד ולהסביר:
סיכומו של כל שיעור בסדנה יועלה לאתר הזה לטובת קריאה נוספת ולרענון החומר וכדי להשתמש בו בעתיד. המאמרים שאותם נזכיר בסדנה וחומרי העזר להורים-מורים יהיו זמינים גם הם באתר הזה.


הנה מדבריו של פרופסור רון אהרוני על אודות הסדנה במחזור שהיה בשנה שעברה:
מדוע הורים צריכים לדעת עקרונות הוראה? מהרבה סיבות. ידע כללי, הבנה מתמטית שלהם עצמם, חיבור לילדים, הבנה מה קורה עם ילדיהם. אבל יש עוד סיבה: הם יכולים לעזור. 
אומר כאן דבר שיישמע כסותר את הדברים האלו. דבר שהוא בעיני חשוב מאין כמותו: שינוי אמיתי בחינוך יכול לבוא רק מתוך המערכת. תרומות מן הצד הן משניות. העבודה החינוכית האמיתית נעשית בכיתה. 
אבל ההורים יכולים לתרום לאווירה החינוכית, לכיוון הכללי. האכפתיות שלהם והידע שלהם, אם ינותבו בצורה חיובית, ישפיעו על המערכת כולה. כל הורה שמבין מה קורה עם ילדו בבית הספר משפיע על המערכת. 
הדגם המוצע כאן נראה לי כמתאים מאוד לצורך הזה. מדובר בשיעורים שבהם דנים בנושאים של בית הספר, בצורה שונה, מעמיקה יותר, ללא לחץ זמן, עם אפשרות לדון במושגים בצורה מוחשית ומדורגת. מכך יצאו הילדים נשכרים, ולא פחות מכך ההורים. בסופו של דבר, הדבר יחולל שינוי גם בהוראה בתוך בית הספר.

על אילו גילאים של ילדים מדובר?
נעסוק בהקניית חשיבה מתמטית ואוריינות מתמטית לילדים בגילאי בית הספר היסודי: 6 שנים -- 12 שנים ואולי אפילו נעסוק בנושאים שקשורים בהכנת הילדים לנדרש מהם בחטיבת הביניים.

מה משך הסדנה?
ישנן מספר סדנאות בנושאים של מתמטיקה ביסודי, כל סדנה בת 7 מפגשים. הנושא המרכזי של כל סדנה ופירוט הנושאים במפגשים יפורסמו בהמשך.


מה המחיר?
המחיר להשתתפות בסדנה הוא 370 ש"ח לשבעה מפגשים. גם בן או בת הזוג יכולים להגיע (התשלום הוא "לזוג" ואין תשלום נוסף אם מגיעים שני בני הזוג).


למשלמים במזומן ולא באמצעות paypal או כרטיס אשראי המחיר מוזל יותר ועומד על 350 ש"ח בלבד.

מי יכול להירשם?
כל מבוגר שמתעניין, אמא ואבא, סבתא וסבא... אין צורך בידע מוקדם בחינוך, בהוראה או במתמטיקה. נדרש רק רצון ללמוד ולקדם את הילדים.

מי מלמד בסדנה?
שלמה יונה, תושב כפר יונה, נשוי ואב לשלושה ילדים, מפתח אלגוריתמים ומערכות תוכנה ומדען נתונים, לשלמה תואר ראשון בהנדסת מחשבים ותוכנה מהטכניון ותואר שני במדעי המחשב עם תיזה בבלשנות חישובית מאוניברסיטת חיפה. לשלמה תעודת הוראה במתמטיקה ממכללת בית ברל. שלמה מלמד בהתנדבות  בגנים, בתי ספר יסודיים, חטיבות ביניים ותיכונים ומעביר סדנאות להורים כיצד ללמד ילדים מתמטיקה מהגן ועד התיכון.

כיצד נרשמים ומשלמים?


התשלום במזומן במפגש הראשון.

* יעוץ מדעי: רון אהרוני, פרופסור למתמטיקה בטכניון, מרצה מצטיין ומחבר רב המכר חשבון להורים
* יעוץ פדגוגי ודידקטי: תלמה גביש, מורה מעל 60 שנה, מדריכת מורים, מחברת ספרי לימוד וחומרי הוראה במתמטיקה.


הסדנה תתקיים החל מחודש ספטמבר 2013 בכפר יונה.
מהרו להירשם
שלמה יונה, 057-7326360, shlomo.yona@gmail.com


2 תגובות:

 1. רעיון גדול, מה עושה מי שגר רחוק מכפר יונה? האם יפתחו קורסים דומים באיזור ת'א/רשל'צ?

  השבמחק
 2. מי שמתגורר רחוק מכפר יונה יכול:
  או לעשות מאמץ ולהגיע בכל זאת לאחת הסדנאות.
  או -- לארגן קבוצה וכתה למפגש ואגיע להעביר את הסדנה אצלכם.

  השבמחק